Yazar : Kolektif
Fiyat: 35.90 TL   Liste Fiyatı : 35.90 TL
Ürün Satışta.
Adet
Etiketler : Vitrindekiler
Barkod-ISBN : 9786054959396
Yayın Tarihi : 2016-03-11
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Dışarıdan Düşünmek; Deleuze ve Guattari Perspektifinden Felsefe, Siyaset ve Sanat Yazıları
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 416
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 155 X 240
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Acılı topraklarda yaşıyoruz, ölüm mahalleden kapı komşumuz oldu; hastanelere barış pankartlarında yaralılar taşınıyor...

Düşündüklerini bağırarak dikte ettiren kaşarlanmış siyasetçiler akan kanı durdurma yeteneklerini çoktan yitirmiş durumdalar. ?Dinsel, milliyetçi sağın ve ?devletsi örgütlenmelerle iktidarı ele geçirmeye talip olan solun düşünce biçimlerinde sorun var! Hem de çok!

Dışarıdan Düşünmek bu durumu saptayan, daha ötesi kimi önerilerde bulunan makalelerden oluşuyor. Bu topraklarda hemen hiç girişilmeyen bir çabaya, ?düşüncenin kendisini sorunsallaştırmaya girişiyor. Zihnimizi, bedenimizi ve duygularımızı kendisine hapseden düşünceden beslenen ?temsilin her seferinde yeniden üretilen ?haysiyetsiz boyutunu deşifre ediyor.

Hatip'in, kürsüde bağırdığından daha az; Şair'in, kuytuda fısıldadığından daha çok olduğuna dikkat çekiyor. ?Emirlerden müteşekkil bir grameri zihnimize kim ve neden işledi? gibi sahih sorularla meşgul oluyor. ?Emir yukarıdan gelir ama aşağıdan yukarıya yeniden üretilir! benzeri saptamalarda bulunuyor. ?Hâkim anlamların ve kurulmuş düzenin parçası olan yazı'yı sorgulamaktan ve ?devlet-dışı olduğunu iddia eden yazar'ın ona ihanet de etmesi gerekliliğinden söz ediyor. Yasaya boyun eğen, grameri kusursuz kullanan, terbiyeli, steril ve düzenli normal bireyin iktidarın kara kutusu olduğunu, Aşk'ı bile devletleştirdiğini örneklerle gösteriyor.

Ve ?yenme-yenilme ikileminde işleyen düşünce biçiminin tüm bu sorunların kaynağını oluşturduğuna, Gezi Ayaklanması'nın bu topraklardaki en ?haysiyetli kitlesel hareket olduğuna işaret ediyor. ?Düşünmek (= yaratmak) temsilden çıkmaktır diyen bir ?devlet-dışı düşünce arayışına girişmeye cesareti olanlar için... Evet, yalnız onlar için! Ömer Faruk
?İstikrar arayışına, ekonomik kaygılara ve kimlik politikalarına endekslenmiş bir toplumsal düzende eleştirel düşünce iki seçenekle karşı karşıya kalır: Ya eleştiriyi bırakıp başka bir yere gitmek ya da eleştiriye farklı bir içerik kazandırmak. Her iki durumda da zorunlu olan, mevcut düşünce kalıplarına olan mesafeyi koruyabilmektir. Eleştiri var olanla yetinemez, ?yeni vaadi olmadan yapamaz. Deleuze'ün ısrarla tekrarladığı gibi, eleştiri, çağına ve zamanına karşıdır; şimdi ile şimdi olmayan arasındaki, ?zamanımız ile ?zamansız olan arasındaki karşıtlıkta icra edilir. ?Zamansız olan, gelecek olanın zamanıdır. Dışarıdan Düşünmek ?zamansız olanı, yirminci yüzyılın en yaratıcı düşünürlerinden Deleuze ile birlikte arayan; onun, ?Yaratıcılık yeni kavramlar üretmektir sözlerini akılda tutarak yeni bir toplumsallığın dinamikleri üzerine düşünen cüretkâr bir kitap.
Bülent Diken, Lancaster Üniversitesi, İngiltere

Okuyucu Yorumları